معرفی شهرستان شهریار

در غرب استان تهران شهرستانی با جمعیت 641000 نفر واقع شده است که شهریار نام دارد.این شهرستان تا سال 1368 یکی از بخش های بزرگ شهرستان کرج حساب می شد، اما بر اساس تصمیم هیئت دولت این بخش تبدیل به یک شهرستان مستقل از توابع استان تهران شد و از نظر سیاسی به دو بخش رباط کریم و مرکزی تقسیم شد.اما در سال 1376 در صورتی که کمتر از یک دهه گذشته شده بود بخش رباط کریم با تصمیم دیگری از طرف هیت دولت به شهرستانی مستقل شناخته شد و از شهرستان شهریار جدا شد.

شهرستان شهریار:


طبیعت زیبای شهریار این شهرستان را از دیگر شهرستان های استان تهران متمایز کرده است.شهریار با وسعت 1300 کیلومتری دارای 3 بخش قدس ،مرکزی،ملارد می باشد.شهریار مرکزی از چندین شهر و روستای قدیمی تشکیل شده است که علی شاه عوض به واسطه استقرار شهرداری در آن از سال 1333 از بقیه بخش ها شناخته شده تر می باشد.


تقسیمات کشوری:


شهرستان شهریار از یک بخش، ۷ شهر، ۶ دهستان و ۳۹ روستا تشکیل شده است که به صورت زیر می باشد:

شهرها عبارتند از؛ شهریار،اندیشه،باغستان ،فردوسیه، وحیدیه، صباشهر، شاهدشهر، امیریه

  1. دهستان حصار زیرک شامل ۸ روستا: حصار زیرک، رازمره، رامین، وسطر، یوسف آباد صیرفی، ابراهیم‌ آباد، کردزار، نصرت آباد
  2. دهستان رزکان شامل ۱۱ روستا: اسدآباد، اسکمان، الورد، دهشاد بالا(قلعه دهشاد)، دهشاد پایین، دینار آباد، رزکان، رضی آباد بالا، رضی آباد پایین، قره تپه
  3. دهستان مویز شامل ۲ روستا: قلعه بهاء و باباسلمان
  4. دهستان جوقین شامل ۱۳ روستا: بکه، اصیل‌ آباد، ترپاق تپه، رنگرز، حصارساتی، سقرچین، قجر، قجر آباد، فرارت، قشلاق مهرچین، قلعه نو، کردامیر، یبارک
  5. دهستان قائم آباد شامل ۱ روستا: محمودآباد خلج آباد
  6. دهستان سعیدآباد شامل ۴ روستا:سعیدآباد، مهدیه، بادامک، ورامینک

جمعیت شهریار:


جمعیت شهریار به واسطه آب و هوا و فاصله ی کمی که از پایتخت دارد به عنوان یکی از سرریزهای جمعیتی تهران محسوب میشود که با مشکل مهاجرت بی رویه و رشد بالای جمعیت مواجه است. در حال حاضر این شهرستان با جمعیتی بالغ بر ۶۴۱۰۰۰ نفر شامل شهرهای شهریار،باغستان،فردوسیه، اندیشه، باغستان، وحیدیه، شاهدشهر،صباشهر و ۶ دهستان و ۳۹ روستا می‌باشد.

جغرافیا شهریار:


جلگه ی شهریار بین ۵۰ درجه و ۵۶ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۵۳ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۳۳ دقیقه تا ۳۵ درجه و ۴۰ دقیقه عرض شمالی واقع شده‌است.جلگه شهریار از طرف مغرب،جنوب غربی و جنوب به رشته کوهی کم ارتفاع و باریک به نام تخت رستم محدود شده است.همچنین این شهرستان از جنوب شرقی و مشرق به ترتیب به بخش های پشاپویه و غار و از شمال به جلگه ساوجبلاغ میرسد.