مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، با اشاره به اینکه در دی ماه سال جاری، معاملات مسکن نسبت به دی ماه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش داشت، گفت: پیش‌بینی من از بازار مسکن، عدم افزایش شدید قیمت‌ها و رشد معاملات با شیب ملایم می باشد.

علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، درباره آخرین وضعیت بازار مسکن و پیش‌بینی آینده پیش‌روی این بازار بر اساس متغیرها نکات مهمی را بیان کردند:

چگنی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به دلیل شرایط اقتصادی کشور همچون تغییرات وضعیت اقتصاد جهانی، رکود اقتصاد داخلی،قیمت نفت، ، مسکن دچار رکود بود، از رونق تدریجی و ملایم آن خبر داد و گفت: از تابستان سال جاری تاالان، شاهد رونق بازار معاملات مسکن هستیم که البته این شرایط نیز تابع شرایط رشد اقتصادی کشور بود.

 مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن ادامه داد: از تابستان سال جاری در تهران به عنوان شهر پیشتاز، تعداد معاملات رشد داشت که این رشد معاملات با افزایش ملایم قیمت‌ها و البته كمتر از نرخ تورم همراه بود و این شرایط تا هم‌اکنون نیز ادامه یافت. در ماه­های آذر و دی به ترتیب ۴ و ۳ درصد قمیت‌ها افزایش یافتند و این افزایش همراه با افزایش معاملات بود.

چگنی یادآور شد: در دی ماه سال جاری بالغ بر ۱۹ هزار معامله مسکن و آپارتمان در شهر تهران ثبت شد که با توجه به دوران رکودی که در آن قرار داشتيم، رکورد خوبي است وبه دلیل رونق تدریجی در بازار مسکن است.

 تعداد بیشترین و کمترین معامله ثبت شده در سالهای گذشته بین ۲۳ تا ۵ هزار در نوسان بوده است که بیشترین آن در شرایط افزایش ناگهانی قیمت‌ها در دولت دهم به وقوع پیوست و بعد از آن نیز شاهد ركود در اين بازار بودیم که خوشبختانه در ماه‌های بعد و از تابستان وارد رونق تدریجی بازار مسکن شده­‌ايم.

چگنی روند تدریجی و افزایشی معاملات را مثبت ارزیابی کرد و میزان معاملات را از تابستان که از ۱۳ هزار معامله ثبت شده بود تا دیماه که به ۱۹ هزار معامله رسید قابل توجه دانست.

وی گفت: اگر روند معاملات رادنبال کنیم، شاهد خواهيم بود كه تعداد معاملات از ۱۳ هزار معامله در تابستان به ۱۶ هزار و در نهایت به ۱۹ هزار معامله رسیده که به معنای رونق معاملات در بازار مسکن است و به صورت تدریجی اتفاق افتاده است. بنابراین می­تواند حاکی از بهبود اوضاع در این بازار باشد.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن گفت: معاملات بازار مسکن در دی ماه سال جاری نسبت به دی‌ماه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش قیمت داشته است. همچنین رونق بازار معاملات در ۱۰ ماهه سال ۹۶ نسبت به ۱۰ ماهه سال ۹۵ در حدود ۸.۲ درصد رشد را تجربه کرده است که این میزان، قابل‌ملاحظه است.

وی با تاکید بر این مطلب که قیمت مسکن باید در حد معقولی باشد تا انگیزه برای سرمایه‌گذار و تولید‌کننده در این بازار ایجاد کند، گفت: اگر قیمت مسکن همواره رو به نزول باشد، توليد مسكن جديد بسيار كند خواهد شد و به دنبال آن با ورود تقاضاهاي جديد، شوک قیمتی ناگهانی و ناهنجاری ایجاد می‌شود. اما اگر ملایمتی در افزایش قیمت‌ها باشد و به دنبال آن تعادلی بین قیمت و تورم و سایر شاخص ها وجود داشته باشد، همواره تعادل در بازار مسکن وجود خواهد داشت.

چگنی با تاکید بر این مطلب که سیاستگذاران کلان مسکن، طرفدار افزایش قیمت‌ها نیستند، گفت: به لحاظ شاخص‌های تولید و اشتغال باید در حد معقولی افزایش قیمت‌ها را داشته باشیم. زیرا سبب می‌شود تا سرمایه­‌گذاران، علاقمند به اخذ پروانه ساختمانی شوند. افزایش پروانه ساختمانی نیز به معنای افزایش تقاضای ساخت وساز است. آمار پروانه‌هاي ساختماني نشان می‌دهد در تهران در بازه ۱۰ ماهه تعداد پروانه‌های ساختمانی صادره۵.۴ درصد رشد داشته و در سایر مناطق شهری در بازه ۶ ماهه اين رشد حدود۳.۴ درصد بوده است. بنابراین رشد پروانه‌ها یعنی رشد ساخت و ساز و رشد کسب و کار در حوزه مسکن و ساختمان.

 ادامه این فرایند سبب می‌شود تا فعالیت در زنجیره پایین بخش مسکن شکل بگیرد. زیرا زمانی که پروانه‌های ساختمانی افزایش می‌یابد تقاضا برای ساخت و ساز و به تبع آن تقاضا برای محصولات پایین دستی ساخت و ساز مسکن افزایش یافته و به دنبال آن در سال های آینده نیز تقاضا برای محصولات بالادستی همچون محصولات موردنیاز برای خانواده ها افزایش می یابد. بنابراین گردش مالی در این بخش افزایش پیدا می کند.