کارشناسان اقتصادی معتقدند سیر نزولی قیمت اوراق مسکن در فرابورس که از روزهای پایانی سال قبل آغاز شد، می‌تواند به علت انتظار جهت انتشار اوراق مسکن بانک ملی و شکسته شدن انحصار در این بازار باشد.

به گزارش ملک رادار و به نقل از خبرگزاری مهر،  اکنون حدود ۱۴ هزار فقره حساب ویژه طرح مسکن در واحدهای بانک ملی ایران افتتاح شده و خرید و فروش اوراق آن به زودی کلید خواهد خورد که در این‌صورت حتی ادامه این روند کاهشی نیز پیش بینی می‌شود.

طبق اعلام روابط عمومی بانک ملی ایران، در همین رابطه نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران گفت: هر بانکی که بتواند اوراق مسکن را با قیمت کمتری در اختیار مردم قرار دهد، خدمت بزرگی به جامعه به ویژه دهک‌های ضعیف و متوسط کرده است.

وی درباره کاهش بی‌سابقه قیمت اوراق مسکن در بازار فرابورس و ورود بانک ملی ایران به بازار عرضه این اوراق بیان کرد: طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران می‌تواند قدرت خرید مردم را افزایش دهد و به نوعی انحصارشکنی در بازار پرداخت تسهیلات مسکن است.

حسام عقبایی تصریح کرد: اصولا رقابت میان بانک‌ها با سایر بخش‌ها مانند هلدینگ‌ها در همه جای دنیا وجود دارد و هر بانک و یا مجموعه‌ای که بتواند زمینه کاهش  قیمت تمام شده تسهیلات بانکی را برای مردم فراهم کند، در واقع اقدام شایسته‌ای به لحاظ اقتصادی در دید افکار عمومی انجام داده است.

از سوی دیگر، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران نیز درباره طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران معتقد است: این طرح می‌تواند علاوه بر شکستن انحصار در حوزه تسهیلات مسکن، رونق مناسبی نیز در این بازار ایجاد کند.

مصطفی قلی خسروی گفت: عملیاتی شدن طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران در بازار انحصاری کنونی بسیار قابل تقدیر است و سود تسهیلات مسکن بانک ملی ایران که ۱۷.۵ درصد و پایین‌تر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار است، می‌تواند جذابیتی برای طرح باشد.

در طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران، متقاضیان می‌توانند با سپرده گذاری هر۱۸۲ میلیون ریال در هر یک از شعب بانک، به ازای هر یک ماه ماندگاری، یک برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن دریافت کنند که هر برگ اوراق قابلیت تبدیل شدن به پنج میلیون ریال تسهیلات با نرخ سود ۱۷.۵ درصد را دارد. در این طرح به مبلغ سپرده مشتریان ۱۰ درصد سود سالیانه تعلق می‌گیرد.

سقف تسهیلات انفرادی در تهران به ازای هر نفر ۶۰۰ میلیون ریال به همراه ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات جعاله است و زوجین می‌توانند تا سقف یک میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال از این تسهیلات استفاده کنند.

سقف این تسهیلات در مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت برای زوجین ۸۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری ۶۰۰ میلیون ریال است. همچنین سقف میزان تسهیلات جعاله در این مناطق همچنان ۱۰۰ میلیون ریال است.

دوره بازپرداخت این تسهیلات حداکثر ۱۲ سال و دوره بازپرداخت تسهیلات جعاله حداکثر سه سال است. اوراق گواهی حق تقدم مسکن بانک ملی ایران از تاریخ صدور به مدت دو سال اعتبار دارند و حداکثر یک ماه پس از پایان مهلت انقضای اوراق، امکان دریافت تسهیلات مسکن از طریق شعب بانک میسر است.