اصولاً نورهای تزئینی و نورپردازی یکی از بهترین راه‌ها برای بهتر جلوه دادن به دکوراسیون داخلی خانه یا ویلا و یا دکوراسون محوطه بیرونی باغ ویلا است؛ اما برای بهتر جلوه دادن و زیبایی بیشتر باید اصول و شرایطی را رعایت نمود تا این کار به بهترین روش ممکن صورت پذیرد. نورپردازی فن بسیار مؤثر است که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد. بسیاری از روشنایی‌ها یا لامپ‌ها عملکردی نامتناسب با فضای موجود دارند و انتخاب مناسبی برای فضای مورد نظر به شمار نمی‌آیند. در این مطلب به چند فن برای نورپردازی می‌پردازیم.

استفاده از نورهای چند لایه در ویلا

در این تکنیک می‌توانید لامپ‌های مختلفی را در یک فضا استفاده کنید. مثلاً لوستر را در مرکز اتاق ویلا ، لامپ‌های سقفی را در اطراف آن در درون باکس قرار دهید. لامپ‌های کفی را در گوشه‌های اتاق در نظر بگیرید و همچنین در فضای سقف کاذب از لامپ‌های ریسه‌ای، برای هایلات کردن فضا استفاده کنید.

نور در فرورفتگی‌های دیوار

یکی از نقاطی که شاید به آن توجه نشود فرورفتگی‌هایی از دیوار است که برای ایجاد طبقه و کتابخانه ایجاد شده‌اند. برای زیباسازی این منطقه، از لامپ‌های ریسه‌ای باقدرت روشنایی کم استفاده کنید. کلید جداگانه‌ای برای آن در نظر بگیرید تا کمترین میزان برق را به خود اختصاص دهند و در صورت لزوم این لامپ‌ها را روشن کنید.

نورپردازی متمرکز

در این شیوه از منابع نور متمرکز مانند لوستر، آباژور، چراغ شب خواب و … برای نورپردازی استفاده می‌شود؛ که معمولاً نیاز به لامپ‌هایی پرقدرت است. لامپ‌هایی که توانایی رساندن نور به‌تمامی نقاط را داشته باشد. برای حفظ روشنایی محیط و داشتن نوری یکدست، بهتر است نقاط تاریک را شناسایی و چراغی برای آن در نظر بگیرید. معمولاً از این شیوه برای اتاق های بزرگ و فضای لابی استفاده می‌شود.

استفاده از نورهای چند لایه در باغ ویلا

استفاده از نور شمع

از این تکنیک برای ایجاد فضاهای رمانتیک و عاشقانه و بعضاً عارفانه استفاده کنید. درست است که نور شمع قادر به روشن نمودن فضای زیادی نیست اما برای زیبا سازی فضا و مشخص نمودن  سبک مورد علاقه‌تان، می‌توانید از نور شمع استفاده کنید. شمع‌ها را می‌توانید در اندازه‌های مختلف و در نقاطی که دوست دارید بیشتر به چشم بیایند، روشن کنید. البته باید در نظر داشته باشید که در این شیوه از نورهای متمرکز و قوی استفاده نکنید تا اصالت سبکتان حفظ گردد.

نور مخفی

تکنیکی که چند سالی است طرفداران مخصوص به خود را دارد و ایده‌ای جالب برای زیباسازی فضا به‌ واسطه‌ی نورپردازی است. با این تکنیک می‌توانید محیطی را برجسته‌تر از جاهای دیگر نشان دهید.

نورپردازی پله‌ها

ایده‌ای بسیار جالب برای نورپردازی. معمولاً پله‌ها، راهروها نقاطی پر رفت و آمد و استراتژیک هستند که با نورپردازی می‌توان زیبایی آن را دو چندان کرد. پله‌ها  را می‌توان به چند صورت نورپردازی کرد مثلاً در کف پله منابع نور متمرکز مانند لامپ‌های هالوژن نصب کرد و یا اینکه همین لامپ‌ها را بر روی دیوار به گونه‌ای نصب کرد که فضای پله را به‌صورت افقی روشن کند.